خانه / اقتصادی / گمرک باشماق رتبه نخست ترانزیت خارجی را کسب کرد

گمرک باشماق رتبه نخست ترانزیت خارجی را کسب کرد

 

در بین 56 گمرک مرزی؛
گمرک باشماق رتبه نخست ترانزیت خارجی را کسب کرد

مدیرکل گمرکات استان کردستان گفت: طی پنج ماهه نخست سال جاری، گمرک باشماق تنها مرز ترانزیتی استان کردستان با ترانزیت 442 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 750 میلیون دلار موفق به کسب رتبه نخست ترانزیتی مقصد کشور شد.

بختیار رحمانی پور با اعلام اینکه میزان صادرات استان در 5 ماهه سال جاری، 373 میلیون دلار بوده است، اظهار کرد: 220 هزار تُن کالا به ارزش 148میلیون دلار در گمرکات استان اظهار و 267هزار تن کالا به ارزش 225 میلیون دلار کالای اظهار شده سایر گمرکات کشور از طریق مرزهای استان به خارج از کشور صادر شده است.

وی افزود: در مجموع 488 هزار تن کالا به ارزش 373 میلیون دلار طی این مدت از گمرکات استان صادرات کالا انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 3 درصد افزایش و از لحاظ ارزش 28 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرکات استان کردستان با تاکید بر اینکه طی این مدت بالغ بر 560 قلم کالای صادراتی به بیش از 10 کشور جهان از طریق گمرکات استان صادر شده است، عنوان کرد: کشورهای عراق، افغانستان، روسیه، سودان و ارمنستان با بیش از 95 درصد، بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته وی، عمده‌ترین گروه کالاهای صادراتی در این مدت سبزیجات و میوه، مواد پلاستیکی، ماشین آلات و تراکتور کشاورزی و محصولات سرامیکی بوده که محصولات کشاورزی با اختصاص 109 هزار تُن به ارزش 39 میلیون دلار بیشترین سهم حجمی و مصنوعات پلاستیکی با 15 هزار تُن به ارزش 43 میلیون دلار بیشترین سهم ارزشی را طی این مدت داشته است.

وی با اشاره به اینکه در سال 96 مجموع تشریفات واردات به ارزش بیش از 30 میلیون دلار و به وزن بیش از 26 هزار تُن کالا در گمرکات استان کردستان انجام شده است، بیان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش 248 درصد و از لحاظ وزن 268 درصد افزایش داشته است.

رحمانی پور اعلام کرد: عمده‌ترین کالاهای وارداتی مصنوعات آلومینیومی، ماشین آلات برقی، مواد پلاستیکی، غلات، کاغذ و مقوا و ضایعات پلاستیک است و کشورهای عراق، آلمان، پاکستان، ترکیه وفرانسه از حیث ارزش بیشترین سهم را در اختیار دارند.

وی ادامه داد: در 5 ماهه سال جاری تزانزیت 682هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 800 میلیون دلار از گمرک مرزی باشماق تحت رویه ترانزیت خارجی مبدا و مقصد و ترانزیت داخلی مبدا انجام گرفته است که این آمار نسبت به سال گذشته از نظر وزن 11 درصد و از نظر ارزش دلاری 42 درصد افزایش داشته است.

رحمانی پور خاطرنشان کرد: گمرک مرزی باشماق در میان 73 گمرک فعال صادراتی کشور طی 5 ماهه اول سال ۹ 6 از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه 13 را کسب کرده است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام

Image 2

درباره ی S1

همچنین ببینید

افزایش حقوق کارمندان دولت 10 درصد است.

سخنگوی دولت گفت: اینکه گفته شده حقوق کارمندان کمتر از نرخ تورم افزایش می‌یابد کذب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *