خانه / اقتصادی / طی چهار ماهه نخست سال جاری؛ 186 هزار تُن کالا از گمرکات کردستان به خارج از کشور صادر شده است

طی چهار ماهه نخست سال جاری؛ 186 هزار تُن کالا از گمرکات کردستان به خارج از کشور صادر شده است

مدیرکل گمرکات استان کردستان گفت: طی چهار ماهه نخست سال جاری بالغ بر 186 هزار تُن کالا به ارزش سه میلیارد و 815 میلیون ریال معادل 117 میلیون و 534 هزار دلار از گمرکات استان کردستان به خارج از کشور صادر شده است.

 بختیار رحمانی‌پور در خصوص عملکرد گمرکات استان کردستان طی چهار ماهه نخست سال 96 و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته، اظهار کرد: طی چهار ماهه نخست سال جاری بالغ بر 186 هزار تُن کالا به ارزش 3 میلیارد و 815 میلیون ریال معادل 117 میلیون و534 هزار  دلار از گمرکات استان کردستان به خارج از کشور صادر شده است.

وی افزود: میزان صادرات انجام شده در استان با وجود کاهش وزنی 15 درصدی، از نظر ارزش دلاری رشد 9 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

مدیرکل گمرکات استان کردستان عنوان کرد: کل کالاهای خروجی از گمرکات استان کردستان 389 هزار و 850 تُن به ارزش 292 میلیون و 825 هزار دلار بوده و رشد 26 درصدی ارزش دلاری را طی این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل در برداشته است.

وی تصریح کرد: گمرک مرزی باشماق در میان 89 گمرک فعال صادراتی کشور طی چهار ماهه نخست سال ۹6 از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه 14 و رتبه 15 وزنی را کسب کرده است.

رحمانی پور اعلام کرد: عمده‌ترین کالاهایی که از گمرکات استان صادر شده عبارت است از میوه‌های خوراکی، سبزی‌ها و نباتات(خربزه، هندوانه، گوجه‌فرنگي، خيار)، مواد معدنی، محصولات سرامیکی، مواد پلاستیکی وسایر مواد غذایی و … که به کشورهای عراق، افغانستان، روسیه، سودان و ارمنستان و… صادر شده است.

وی ذکر کرد: در بخش واردات طی این مدت 20 هزار و 544 تُن کالای وارداتی به ارزش 24 میلیون و 783 هزار دلار از طریق گمرکات استان ترخیص شده است که از لحاظ وزنی 308 درصد و از نظر ارزش دلاری 324 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

مدیرکل گمرکات استان کردستان خاطرنشان کرد: عمده‌ترین کالاهای وارداتی شامل مصنوعات آلومینیوم، قراضه و ضايعات باطر‌ي‌، برنج، وسايل نقليه موتوري و غیره می‌باشد که از کشورهای عراق، آلمان، پاکستان، فرانسه و هلند به گمرکات استان وارد شده است.

وی خاطرنشان کرد: طی این مدت گمرک باشماق، تنها مرز ترانزیتی استان با ترانزیت (خارجی مقصد) 338 هزار تُن کالا به ارزش یک میلیارد و 422 میلیون دلار توانست رتبه نخست را در بین 56 گمرک ترانزیتی کسب کند.

رحمانی پور بیان کرد: ترانزیت خارجی مبدا از گمرک باشماق 140 هزار تُن کالا به ارزش 80 میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل رشد 35 درصدی ارزش دلاری را در پی داشته است و به طور متوسط روزانه چهار هزار تُن کالا به ارزش 12 هزار دلاراز مرز باشماق  ترانزیت کالا انجام می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: طی همین مدت تعداد 352 بسته هدیه و سوغات به ارزش 784 میلیون ریال شامل مواد غذایی، تنقلات، خشکبار و سبزی به کشورهای و آلمان، سوئد، نروژ و … از طریق گمرک امانات پستی کردستان ارسال شده است.

ایسنا

Image 2

درباره ی S1

همچنین ببینید

پروژه مسیر سنندج مریوان تا سال آینده به بهره‌برداری می رسد

مدیرکل راه شهرسازی استان کردستان: پروژه مسیر سنندج مریوان تا سال آینده به بهره‌برداری می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *